Konularına Göre resim

 
Bilgisayarda resim yapma
Desen Resmi
Perspektif
Renk Bilgisi
Resimle ilgili tanımlar
Konularına göre resim
Resim akımları
Resimde Kompozisyon
Resim malzemeleri
 

Ana Sayfa

 

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

 

 

 

 

 

 

PEYZAJ RESMİ (Manzara resmi)

Konusunu doğadan alan resimlerdir. Bu resimlerde yakın plan ve arka plan olmak üzere en az iki planda konu işlenir . Ön planda olanlar daha büyük , net , renkleri canlıdır, geri planda kalanlar daha açık ve şekillerin netliği kaybolmuştur.

Manzara resimlerinde gökyüzü önemlidir, kompozisyonu kurarken gökyüzü ya da yerüzünden birine daha çok yer vermeli , resme başlamadan buna karar vermek gerekir. Resimde daima eşitlikleri bozmalıdır . Yatay çizgiler, yatay hatlar dinlendirici , huzur verici bir etki yaparlar, ağaçlar, telgraf direkleri gibi dikine biçimler yaşamın gücünü simgelerler. Yuvarlak çizgiler hareket etkisi verirler. Hareketli unsurların ardından dinlendirici , sade unsurlarla denge sağlanır. Sadece hareket gözü yorar, çok sadelik de montonluk yaratır. Hava durumu gibi bazen yağmur, bazen güneş, soğuk. Bazen coşku , sevinç bazen de hüzün.

Bu resmimde peyzaj resminde önemli olan derinlik konusunu vermeye çalıştım . Aynı zamanda Renk perspektifini de uyguladım (cisimlerin renkleri hava tabakası içinde eriyerek silikleşirler. ) En yakındaki cisimler koyu , ayrıntılar görülüyor, gittikçe renkler açılıyor, ayrıntılar kayboluyor, cisimler küçülüyor (çizgi perspektifi )

 

Peyzaj resminde de Natürmortta olduğu gibi modeldeki bazı kısımları bilinçli olarak değiştirmek , sadeleştirmek veya abartmak gerekebilir. Kompozisyonda büyük , orta , küçük lekeler bulunmalı. Daha önce değindiğim çizgi ve renk perspektifi peyzaj çalışmalarında önemlidir. Derinlik perspektif yardımıyla verilir. Arka plana doğru gittikçe renkler silikleşir, solukbir hal alır . Tabii resimlerinde persektifi önemsemeyen modern ressamlarla , perspektif bilgileri eksik naif ressamlar da vardır..

 

Modern sanat akımlarında peyzaj konusu daha değişik çalışılabilinir.

Burada olduğu gibi rengi ön plana alan ressamların çalışmalarında bildiğimiz çizgi ve renk perspektifi yoktur.

 

NATÜRMORT(Cansız doğa resmi)

Natürmort fransızca bir kelimedir ölü doğa anlamına gelir. Resim dilindeki terimlerin çoğu fransızcadır. Dalından koparılmış meyva ve sebzeler, canak çömlek , dalından koparılmış çiçekler natürmort resimlerin konusudur . Resme yeni başlayanlar için de iyi bir konudur. Kompozisyon , renk ve leke gibi konuların pekiştirilmesi açısından.

 

Natürmort resimlerde konu çoğunlukla masa , sehpa gibi eşyaların üzerine bir örtü serildikten sonra yerleştirilir.Örtünün kıvrımları , gölge ve ışıklı kısımları resme ayrı bir hava katar. Arkada kalan boşluklar (fon) düz bırakılabildiği gibi oraya da örtüler konabilir. Nesnelerin renkleri seçilirken renk konusu göz önüne alınarak bir seçim yapılır. Daha önce renk konusunda bahsettiğim gibi hangi armonide çalışılacak , açık koyu tonlar , çizgilerin hareketi vs konular düşünülerek çalışılır. Model göz hizasına uygun olarak yerleştirilmeli . Modeldeki renklerin tersi arka planda kullanılmalı (sıcak - soğuk, açık - koyu) Işık belli bir noktadan verilmeli , eşyaların büyük küçük ilişkilerine dikkat edilmeli . Mesela çok büyük bir cismin yanına küçücük bir nesne konursa psikolojik olarak kötü etki yapar .  

FİGÜR RESMİ (Boy çalışması)

Figür resmi bütün vücudu gösteren çalışmalardır. Bu tür çalışmalara başlarken hareketsiz modellerden başlamalı . En önemli nokta hareketin yakalanması oranların doğru tespit edilmesidir. Bunun için bolca figür çalışması yapmak gerekir, küçük eskizler şeklinde çizgisiz bir deftere hızlı , küçük çizimler. Desen sayfamda bahsettiğim yardımcı çizgiler bu çalışmalarda da işimize yarar . Dik, yatay çizgiler yardımıyla hareketi doğru yakalaya bildiğimiz gibi oranları da doğru yerleştiririz . Bu çalışmaları yaparken fazla bastırmadan araştırıcı çizgi dediğimiz çok çizgiyle çalışmak gerekir. Sonra bu çizgilerden doğru gördüklerimizi , beğendiklerimizi bırakır diğerlerini sileriz

Portre resminde olduğu gibi figür resminde de belli oran ve ölçüler vardır. Baş ölçüsü birim olarak kabül edilirse yetişkin bir insanda baş vücudun 7,5 da biri kabül edilir . Bunu 7 veya sekiz kabül edenler de olabilir. Erkekte omuz baş genişliğinin iki buçuk katı kadında 2 katıdır. Kolların yana açılmış hali insan boyu kadardır. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe uzaklıklar eşittir. Eller sarkıtıldığında parmak uçları diz ile kalça arasında tam ortaya gelir. Yüz uzunluğu insanın eli kadardır . Omuz genişliği yüz genişliği kadardır. ( Bu konuyla ilgili ayrıntılar " desen resmi "sayfamda verilmiştir.

PORTRE (Yüz çalışması)

Belli bir kişinin yüz ve başının konu alındığı resimlerdir. Omuzlara , bele kadar yapılabilir. Portre çalışmalarında resmi yapılan kişinin yüzündeki ifadenin yakalanması , karekterinin canlandırılması gerekir.Yine diğer resim çalışmalarında olduğu gibi hareketin yakalanması , ışık-gölge konuları önemlidir. Portre çalışmalarında başarılı olmak için yüzün anatomik yapısının tanınması gerekir, bunun için de aynaya bakarak bolca çalışma yapabilirsiniz. Çalışmalarda baştaki ölçüleri bilirseniz yerleştirmede kolaylık olur. (örnek: gözler başın tam ortasında bulunur ,kulak burun hizasında ve burun büyüklüğündedir, alın , burun, burunla çene arası aynı ölçüdedir, ağızın genişliği iki göz bebeği arası kadardır , vs ) Bunlar sadece yerleştirmede kolaylık içindir, sonrası modele bakılarak çalışılır.Yerleştirirken model tam karşıdan görünmüyorsa baktığı taraf boş bırakılır . Her insanın yüzünün biçimsel bir yapısı vardır , bakarak önce bunun tespit edilmesi lazımdır. Yüzün uzun dikdörtgen , yuvarlak, oval olması gibi . Bu doğru tespit edilirse daha kaş , göz yerine yerleştirilmeden bakılıp o kişi olduğu anlaşılır. Sonra gözlerin, burnun, ağzın yapısı incelenerek çizim yapılır. Bütün resim çalışmalarında çok bakmak, incelemek,doğru görmek esastır. İyi bir etütten sonra modelin yüz hatları ve karekter olarak diğer yüzlerden farklı yanı yakalanır.Portre resimlerinde küçük bir fırça vuruşu , bir kaç çizgi veya leke ifadeyi olduğu gibi değiştirebilir.  


Resim kalemi ile çalıştığım bu resmi aynaya bakarak yaptım. Öğrencilik günlerimden bu yana kendi portremi bir çok kez yapmışımdır, çünkü insan yüzünü tanımak açısından her zaman hazır bir model . Öğrencilik aşamasında özellikle fotoğraflardan çalışarak kendinizi geliştiremezsiniz , hiç model bulamadığınızda kendi portrenizi yapın . Resimde dikkat ederseniz boşluk yüzümün dönük olduğum kısımda verilmiştir.Tersi bir yerleşim kompozisyonu bozar . Portrelerde seyirciye bakan gözler dikkatin ilk önce oraya toplanmasına neden olur.

Bu resmimde çok fazla olmasa da sağ taraftaki boşluk rahatsız ediyor, hiç olmazsa bu kısım birtakım şekillerle kapatılabilinirdi.

Resim yaşamımın büyük bir kısmında , şekilleri bozmayı sevdim,portrelerde de çokça böyle oldu.

ENTERİYÖR RESİM (bina içi resmi)

Bina içini konu alan resimlerdir. Bu çalışmalarda perspektif konusunu iyi uygulamak gerekir. Perspektif sayfamda çizimlerini göstermiştim . Bazı modern ressamlar bu tür çalışmalarda perspektifi dikkate almazlar, şekilleri bozarlar. Fakat bu onların perspektifi bilmedikleri anlamına gelmez , bunu bilinçli olarak yaparlar.

Bina içi resimlerinde içeriye giren ışığı iyi vermek gerekir. Günün hangi vakti daha hoş bir ışık oluyorsa o zamanda çalışmak daha uygun olur.

SOYUT RESİM

 

İç dünyamızda yaşananları çizgi , renk,leke vs resim elemanlarıyla , göze hoş gelecek şekilde tual üzerine aktarmaktır. Şekiller herhangi bir nesneyi canlandırmasa da izleyenlerde değişik etkiler bırakır . Soyut resim için sözsüz bir müzik parçasıdır diyebiliriz, klasik bir müzik parçasında nasıl notaların değişik şekillerde sıralanması ile bir düzenleme oluyorsa burada da notalar; renkler, çizgiler, lekelerdir.

Soyut bir resmi seyrederken hoşlanabilmek için biraz resim bilgisinin olması gerekir. Renklerin , çizgilerin dilini bilmek gerekir . Soyut bir resmi seyrederken kendi iç dünyamıza göre de anlamlar çıkarırız . Aaa bu ne anlatıyor falan dediğinizde sanatçıyı kızdırırsınız . Bilginiz yoksa , bazen bu güzel olmuş dersiniz ama neden güzel olmuşa cevap veremezsiniz.

 

Ana Sayfa

 

Sayfalar izinsiz ve www.resimhocasi.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, ResimHocası.